Člověk, který neustále žvaní o tom, jak hluboce miluje, upřímně milovat nedokáže.

(Ne)tolerantní Češi

24. října 2014 v 11:24 | AkasAkim |  Úvahy a články
Tolerance, to je slovo, které se objevuje všude a skloňuje se všech pádech. Já se teď zaměřím na toleranci Čechů vůči svému nejbližšímu okolí. Upozorňuji, že se nejedná o žádný odborný článek na toto téma. Budu zkrátka jen popisovat to, co se děje v mém okolí a u toho trošku uvažovat. Začnu tedy celou Českou Republikou. Poslední dobou zaznívají s médií tyto informace.


1. Češi jsou jedním s nejtolerantnějších států, co se týče homosexuality.
2. Češi nejsou příliš tolerantní vůči Romům.
3. Češi jsou poměrně tolerantní vůči ostatním cizincům (Rusové, Vietnamci atd.)

Tak jak to tedy vlastně je? Jsou Češi tolerantním národem? Začínám přemýšlet…

Základní otázkou podle mě, jak vůbec takovou toleranci projevit a jak určit, kdo je tolerantní a kdo už ne. Když budete provádět odborný výzkum a zeptáte se lidí na jejich názor na homosexuály, věřím tomu, že většina lidí odpoví, že jím homosexualita nevadí. Věřím ale také, že spousta z nich nepovažuje homosexualitu za normální a přirozenou. Jen jim prostě nevadí, že tu homosexuálové jsou. Pouze lidi, kterým je homosexualita krajně odporná, asi odpoví, co si opravdu myslí. Když se zeptáte na Romy, tam už se negativních názorů najde víc, ale taky to podle mě nebude úplně upřímné. Otázka Romů je, co se týče tolerance u nás asi nejvíce diskutována. Evropská Unie nám často dává najevo, že jsme vůči Romům zaujati a že je segregujeme. Věřím tomu, že opravdu jen zlomek lidí odpoví, že Romy nemusí. Jednoduše proto, že se bojí, že by je společnost označila za rasisty. Přitom, na ulici slýcháme běžně poznámky typu "Já bych je hnal, nic nedělají, kradou a jen berou sociální dávky". Nebudeme si nalhávat, že většinová populace má Romy ráda, že? Zato Vietnamci u nás tak špatné jméno nemají. Pracují, mnohdy od rána do večera, jsou milí a jejich zboží bývá levné. A tomu taky odpovídá obraz dneška. Romové žijí stále v ghettech, zatímco Vietnamci podnikají a daří se jim. Já žiji v 15ti tisícovém městě a Vietnamců je tu dost. Je tu 30 až 40 restaurací a více jak půlka je vietnamských. Také veškeré obchody s potravinami (kromě supermarketů), s oděvy a obuví jsou vietnamské. Mě osobně Vietnamci nevadí, ale na druhou stranu si říkám. Je tohle v pořádku? Teď už začínají poskytovat i různé služby (kadeřnictví, manikúra atd.) Může se stát, že pár let už tady budou podnikat pouze Vietnamci? To v pořádku není. Jsem rasista, když takhle uvažuji? A co třeba Rusové. Bydlím nedaleko Karlových Varů. Je v pořádku, že poměrně veliké město více méně ovládají Rusové? Nikdy by mě nenapadlo hodnotit lidi podle země původu, ale Rusové jsou pro Čechy historicky takovou hořkou pilulkou a při současných událostech se dá uvažovat tak, že mýt nedaleko od svého bydliště tolik bohatých Rusů, kteří sice hýří penězi, jak se dá, zároveň se ale k Čechům mnohdy chovají, jako ke svým poddaným není nic příjemného. Já jsem postižený člověk, takže snad nemusím vysvětlovat, jak je mi odporné hodnotit někoho povrchně a jen podle pleti, orientace, národnosti a podobně. Zároveň mi ale někdy připadá, že Čechům je hodně věcí spíše jedno a neřeší je a možná proto se občas jeví tak tolerantně...

A tak se mi v hlavě usadily 2 otázky.

1. Jsou Češi opravdu tak tolerantní, jak se tváří?
2. Nepřehánějí to někdy Češi s tou tolerancí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ká. Ká. | Web | 24. října 2014 v 18:28 | Reagovat

Já žiju v poměrně malém městě, máme tady 5 večerek a z toho 4 vietnamské.
Jsou milý, nikdy jsem je neviděla někde pít nebo dělat bordel. Ale přece jenom je jich tady trochu moc.
A co se týče Romů, to už ne napováženou. Ale otázkou je kde je chyba, mě kdyby někdo dával peníze za nic, tak taky makat nebudu...

2 Akim Akim | E-mail | Web | 24. října 2014 v 19:20 | Reagovat

Souhlas, navíc vietnamské děti bývají velmi šikovné a chytré, takže je jasné, že se pravděpodobně bude dařit i jim. Vietnamská komunita je totiž na rozdíl od nás zvyklá si pomáhat. U Romů je problém v tom, že jsou nevzdělaní a mnohdy nevzdělatelní, což jim nenabízí příliš možností na trhu práce a dopadá to tak, jak popisuješ.

3 Kika Kika | E-mail | Web | 30. října 2014 v 16:16 | Reagovat

Člověk by tolerantní měl být, měl by podle mě respektovat ostatní lidé, chovat k nim úctu a respekt, pokud si to takový člověk zaslouží..

Ad homosexuálové:
nemyslím si že homosexualita je normální, za normální považuju to co dělá většina lidí a ne co dělají 4% (nebo 6%). Nicméně nemyslím si, že za to člověka můžu odsoudit, nebo že by byl tou svou nenormálností horším než já apod. Je to vrozené a absolutně to nevypovídá nic o charakteru.. To bych pak mohla nadávat na všechny co jsou trochu odlišní vzhledově..

ad Romové
vadí mi neskutečně skupina lidí, kteří okrádají, lžou a povalují se, nechápou základní hygienické návyky a žijí z prostředků ostatních. Bohužel výraznou  část skupiny (zdaleka ne celou) tvoří právě Romové - nebo jsou možná až moc slyšet..

4 Akim Akim | E-mail | Web | 30. října 2014 v 20:32 | Reagovat

V podstatě souhlasím, já mluvím o homosexualitě jako o normálnosti pro homosexuály, většinová orientace bude vždy hetero a bude brát hetero jako normální, ale to slovíčkařím, jinak myslím, že si rozumíme. S Romama je to fakt těžký, tam je mnohdy problém v tom, že jsou nevzdělaní a mnohdy nevzdělatelní, což jim nenabízí příliš možností na trhu práce a oni už si na to mnohdy zvykli a bohužel je začalo následovat spousta neromských obyvatel. :-?

5 userka userka | E-mail | Web | 3. dubna 2015 v 23:44 | Reagovat

[1]: Přesně tak, chyba není v těch lidech, ale v přístupu státu k nim.

Já musím říct, ač nerada, že po zhlídnutí dokumentů Paterčata, Třída 8.A a Ptáčata, jsem se rasistkou docela stala, ačkoli jsem proti tomu předtím bojovala. Pak jsem ale trochu couvla, když si mě Bloudka (web-load.blog.cz) docela vychutnala a dost mi toho vysvětlila. Už se ale asi nikdy nevrátí ta moje předešlá bezelstnost.

6 Akim Akim | E-mail | Web | 4. dubna 2015 v 10:16 | Reagovat

[5]: Tenhle pocit znám, já jsem několik let pracoval v restauraci, kam se jednu stahovali Romové a feťáci, takže vím, jak snadné je si vytvořit vůči těmto lidem averzi. Důležité je naučit se vnímat jednotlivce a nehodnotit lidi, jako "stádo".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama